Je Lepšie Čítať Tlačené Knihy Alebo E-knihy?

Sedím si v práci a prepisujem poznámky a zvýraznené pasáže z Mindful Way Workbook do Evernote. Potrebujem ich digitálne kvôli kurzu všímavosti, ktorý do práce pripravujem. Pri tejto zdĺhavej činnosti som si spomenul, prečo čítam väčšinu kníh cez Kindle…

Čo Sa Vyrovná Tlačenej Knihe?

Tiež chodíte radi do kníhkupectva? Ja áno. Veľmi. Tie obálky, farby, nadpisy… A predstava, čo ma s ňou môže čakať – či už porozumenie niečomu alebo zaujímavý príbeh. Dá sa to porovnať s e-knihou? To sotva.

Kedysi sa hovorilo, že e-knihy postupne vytlačia z trhu klasické knihy. No v súčasnosti sa trend opäť otočil a ľudia začínajú preferovať tie tlačené (zdroj: Google it!). Osobne predpokladám, že obe formy majú v dnešnej dobe a v budúcnosti svoje miesto pre svoje výhody.

Okrem toho pocitu, keď ju držíte v ruke a viete ju oňovať (nepleťte si s ovoňať) majú tlačené knihy aj tieto výhody:

 • Obsah z nich si údajne ľahšie zapamätáte. Ale vraj len ak nie ste primárne zvyknutý čítať z obrazovky (po slovensky displaya :D)
 • Tlačená kniha vám dáva oveľa viac haptických informácií ako e-kniha. Niektorí tvrdia, že práve pre toto platí prvý bod
 • Môžete si do nich jednoducho písať poznámky, lepiť štítky, kresliť a zvýrazňovať
 • Viete v nich jednoduchšie listovať, čo sa vyplatí, ak čítate náučnú literatúru
 • Papier znesie aj komplikované formáty plné obrázkov, tabuliek a grafov lepšie ako e-ink display
 • Niektorým ľuďom pohľad na policu plnú prečítaných ‘múdrych’ kníh dodáva pocit sebavedomia, zmyslu a úspechu a vedia sa chvastať pred návštevou.
 • Polica s kniha zároveň o vás prezrádza viac ako pohodený Kindle na posteli 😀
 • Viete si ich požičať, požičať a nevrátiť 😀 a niekto vám ich chcene alebo nechcene môže darovať. Rovnako sú v obľube rôzne bazáre a skupiny na sociálnych sieťach, kde fičí výmena kníh. Inými slovami, čítanie dnes už nemusí stáť peniaze 🙂

Tak Prečo Čítam Väčšinu Kníh Elektronicky?

Z praktických dôvodov. Žiadna romantika. Tlačené knihy mi chýbajú. Mám s nimi spojený silný sentiment. No teraz, ako prepisujem poznámky a ‘highlights’ z tlačenej knihy, spomenul som si…

Väčšina kníh, ktoré čítam, sú druhu “vecná literatúra” a poddruh – praktické. Čítam, aby som sa naučil a rozumel a vyriešil reálny alebo fiktívny probém. Prípadne si nejaký vytvoril.

Veľa si teda podčiarkujem a píšem si aj nejaké tie poznámky. Rád si listujem v poznámkach pod čiarou, dodatkoch a zoznamoch citovanej literatúry. A rád sa jedným ťuknutím na display vrátim späť k pôvodne čítanej pasáži.

Keď knihu dočítam, chcem mať k dôležitým pasážam z nej prístup ideálne kedykoľvek. Pretože ku každej dobrej knihe sa po pár týždňoch ešte vrátim a prečítam si zvýraznené pasáže a poznámky. Zväčša to robím na miestach ako autobus alebo vlak. Robím to, aby som si obsah knihy osviežil a zapísal sa mi hlbšie do závitov. Tieto poznámky a zvýraznené pasáže si udržujem v Evernote, pretože som si ho výbral ako nástroj pre môj externý mozog.

Pri klasickej knihe by bolo zapisovanie si všetkých pasáží a poznámok do Evernote zdĺhavé a až teraz, keď to robím, viem povedať, ako veľmi. Pri e-knihách mám všetky poznámky a ‘highlights’ skopírované do Evernote do 10 minút.

Untitled

Ak sa aj neskôr chcem ku knihe vrátiť alebo mi napadne si niečo osviežiť z danej oblasti, nemusím čakať, kým prídem domov a listovať v knihe. Hľadám v poznámke v Evernote kdekoľvek som – z mobilu.

Jednoducho e-knihy mi šetria čas a vyhovujú môjmu spôsobu práce s informáciami. To však nie je všetko.

 • E-knihy mám stále so sebou. Všetky. Nikdy nemusím riešiť, čo si vezmem do autobusu, na dovolenku alebo do vlaku. Vezmem si vždy Kindle. Je ľahký, spratný a mám v ňom všetky knihy. Ak si ho zabudnem, mám so sebou mobil. Kde sa ľahšie robia poznámky a počúvajú aj audible knihy.
 • Keď čítam knihu s 500 a viac stranami, nebolí ma chrbát pri prenášaní
 • V autobuse viem čítať aj po stojačky a držať sa druhou rukou, pretože Kindle je ľahký a spratný. Najviac inak prečítam v hromadnej doprave
 • Viem čítať po tme. Čítanie pred spaním ma uspáva. Môj mozog vie, že keď ležím na chrbte, všade je tma a ja čítam Kindle, výpína sa. Veľa neprečítam, ale ani sa nesnažím.
 • Viem si kúpiť prakticky akúkoľvek knihu bez prirážky a mám ju okamžite dostupnú na čítanie. Teda… trvá to asi 30 – 60 sekúnd 🙂 Skúšali ste si objednať na Slovensku nevydanú knihu napr. z Martinusu? Je hodne drahšia ako bežne stojí napr. v USA. Musia ju doviesť a to trvá čas a peniaze. Ja nemám čas a peniaze navyše. A málokedy uprednostním slovenský preklad pre anglickým originálom.
 • Ešte k cene – mnoho klasík je už zdarma a mnoho autorov vydáva prvý diel v ságe zdarma.

Na viac výhod si nepamätám 🙂

Čo Je Teda Lepšie?

To záleží 😀 Čakali ste, že napíšem niečo iné? Ja milujem tlačené knihy a bolí ma, že ich tak málo čítam. Keď čítam Mindful Way Workbook, krochkám blahom. No prestanem, keď mám prepisovať poznámky do Evernote.

Myslím si, že každému vyhovuje niečo iné. Pre mňa majú Kindle a e-knihy veľa výhod. Dokonca aj tlačené knihy, ktoré vlastním, si kupujem neskôr ako e-vydania. Pretože Kindle čítam kdekoľvek. S tlačenou knihou som limitovanejší a zväčša sa k nej nedostanem, kým si ju nezadovážim elektronicky.

Takže nejaké výhody som popísal pre oba typy kníh. Aj svoje dôvody. Vy si povedzte svoje a rozhodnite.

TU som popisoval pár princípov a skúseností z čítania.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s