Čo Budem Robiť, Až Raz Budem Finančne Nezávislý?

Finančná nezávislosť je stav, keď človek nepotrebuje viac myslieť na financie. Svoje výdavky, resp. výdavky domácnosti sú pokryté z pasívneho príjmu – úroky, kapitálové zisky alebo príjmy z renty. Systém je nastavený a financie sa starajú o financie. Pracovať nie je viac potrebné pre prežitie. Avšak čo robiť potom?

Pracovať inak…

Finančná nezávislosť je u mňa sen, ktorý viem ovplyvniť len z časti. Môže prísť už o rok alebo dva, alebo aj o 10 – 15 rokov. Záleží, ako sa bude vyvíjať akciový a blockchain trh, moje zdravie, pracovná náplň a koľko budem schopný ušetriť a teda investovať.

Finančná nezávislosť však nie je pre mňa cieľ samo o sebe. Je to podcieľ, resp. krok smerom k napĺňaniu životného poslania v maximálnej miere.

Ako finančne nezávislý, nebudem musieť pracovať, aby som sa uživil a udržal si základný životný štandard. Čo budem teda robiť?

Pracovať. Trochu inak. Budem robiť menej licenčných reportov, písať menej mailov a viac sa venovať tréningu ľudí v oblasti všímavosti (mindfulness) podľa MBCT a MBSR metodológií, budem sa stretávať s jednotlivcami a skupinami a riešiť s nimi ich život, kariéru, vzťahy, spiritualitu… Budem pomáhať ľuďom žiť plný život v realite Božej prítomnosti… Týmito slovámi začína moje osobné poslanie.

Prečo chcem čakať s týmito vecami, až kým budem nezávislý? Nechcem. Ani nebudem. Mindfulness kurzy už pripravujem a tento rok to odpálim v práci a aj po práci ako dobrovoľník. Rovnako budem mentorovať jedného mimoriadne nadaného stredoškoláka v rámci Leaf.sk programu – Talentguide. Avšak aby som sa mohol týmto zmysluplným veciam venovať naplno, potrebujem byť finančné nezávislý. Neuživia ma. Ľudia sú dnes ochotní platiť za tabuľky a reporty, no nie za to, že sa im venujem a riešim s nimi ich životy.

Kým sa budem môcť naplno oddať pomáhaniu druhým, budem potrebovať ešte veľa vzdelania a formálnej certifikácie – napr. ako Coach. Takže všetko má svoj čas 🙂

Venovať sa manželke a deťom…

Mám nádej, že v čase finančnj nezávislosti, budem už ženatý alebo budem k tomu smerovať. Keďže budem ešte flexibilnejší a môcť sa venovať len skutočne dôležitým veciam, rodine bude pridelené množstvo času.

Ak chcem pomáhať druhým žiť plný život, sám ho potrebujem žiť. Rodinu, výchovu detí a vzťahy vnímam ako jednu z najvyšších a najviac napĺňajúcich hodnôt.

Hrať na gitare…

Jedna z vecí, na ktorú v súčasnom nastavení nemám kapacitu je gitara. Veľmi rád som na nej hrával, aj spieval. No momentálne je bokom už 2 roky. Ani som ju nemal v ruke. Keď budem finančne nezávislý, zaobstarám si Ernie Ball Music Man Majesty Artisan gitarku + nejaký mid-range setup k nej, nájdem si učiteľa a budem hrávať a tvoriť. Lebo ma to baví.

Rozmýšľam, že by som opäť začal hrávať chvály a viesť modlitbu uctievania. Ak ma budú chcieť, pripojil by som sa k nášmu worship tímu v spoločenstve. Uvidíme.

A všetko ostatné…

Ak sa pýtate, prečo tu nie je cvičenie, bajk, výlety, cestovanie, modlitba, meditácia, písanie blogov, vyučovanie, duchovné sprevádzanie, upratovanie, papanie a cikanie (zámerne nepíšem kakanie, aby som nikoho nepohoršil…), odpoveď je – pretože to robím už teraz. A budem pokračovať. Možno budem mať aj na tieto veci viac kapacity. No už sú pevnou súčasťou môjho života a finančná nezávislosť ich výrazne neovplyní. Mám nádej, že budem mať na ne viac kapacity. No pre tieto aktivity potrebujem,a podľa mňa aj každý človek, mať kapacitu bez ohľadu na prácu a rodinu. Najmä na papanie a cikanie 🙂

Otázka na vás…

Čo by ste robili vy, keby ste nemuseli nič robiť?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s