Neviete, Čo Čítať? Inšpirujte sa – Môj Reading-List na 2018

V roku 2017 som prečítal 42 kníh. Bolo toho trochu priveľa. Tento rok na seba nebudem tak tlačiť, no veľmi túžim prečítať čo najviac z nasledovných kníh – v oblastiach Mindfulness, Komunikácia, Financie, Vzťahy, Coaching/mentoring, Podnikanie/Business a Fikcia.

Možno si myslíte, že mi tu chýba skvelá kniha. No možno som ju už čítal alebo plánujem v iné roky. Pre každý prípad, tu je zoznam TOP kníh, čo odporúčam absolútne každému, lebo som si vďaka nim pomohol zmeniť môj svet.

Vzťahy

Vzťahy, spojenie s Bohom, sebou samými, s druhými ľuďmi a svetom… To je dôvod, prečo sme tu a čo nás ako ľudské bytosti najviac napĺňa. No nie je to ľahké. Sme ľudia a robíme hlúposti. Čítanie kníh to nezmení, no môže nás inšpirovať skrze uvedomenie si vecí až k postupnej zmene. Už som čítal na tému mnoho kníh, ktoré tu nie sú. No tieto ma ešte čakajú.

Mindfulness a “copying”

Chcete mať dobré vzťahy? Bez bdelej, láskavej, sústredenej pozornosti, empatie a súcitu voči sebe a druhým ľuďom to nejde. A práve mindfulness výcvik je najúčinnejší spôsob ako tieto kvality získať.

Navyše tento rok pripravujem v práci Introduction to Mindfulness workshop a 8-10 týždňový mindfulness výcvik. Potrebujem sa ešte veľa učiť a písať si poznámky. Budem čerpať z týchto kníh, ktoré buď už čítam, alebo sa chystám.

  • Mindful Way Workbook – MBCT manuál od 3 profesorov, čo MBCT terapiu vytvorili.
  • Full Catastrophe Living od J. Kabat-Zinna – tento 650 stranový brontosaurus je základné dielo o všímavosti v západnej pop-medicínskej kultúre. Baví ma to, ale 650 strán?
  • Feeling Good: The New Mood Therapy – toto zásadné self-help dielo od profesora Burnsa odporúča autor MBCT terapie pre ľudí ako ja, ktorých občas zdrapne depresia a ostanú na PN. Vyskúšam.
  • The Mindful Path to Self-Compassion od Ch. Germera – samo-vysvetľujúce, či? Germer je jeden zo západných vedcov, čo pracuje na programoch pre osvojenie si self-compassion skrze mindfulness výcvik.

Komunikácia

Lebo bez nej človek nevie mať vzťahy a v živote nedosiahne naplnenie svojích potrieb. Žiaľ. Treba vedieť komunikovať.

Správa financií

Mojím osobným snom je mať pokryté náklady na život z pasívneho príjmu z úrokov z investovania a renty na bytoch. Prečo? Aby som sa mohol viac venovať veciam, v ktorých vidím zmysel, no neuživia ma – mentoring, coaching, blogging, vedenie mindfulness výcvickov a podobne. Preto sa učím, ako sa dopracovať k tomuto snu. Tento rok ma čakajú tieto knihy:

Celkovo si myslím, že financie mám perfektne nastavené. No nikdy nie je zlé pokračovať vo vzdelávaní sa.

Podnikanie

Ak budem môcť žiť z pasívneho príjmu a robiť veci, ktoré mi dávajú zmysel, budem sa ich snažiť aj monetizovať – speňažiť. Ako dlhoročný zamestnanec potrebujem porásť v zmýšľaní o podnikaní a čakajú ma tieto knihy (všetky už mám kúpené):

Coaching a Mentoring

Toto je práve oblasť, ktorej sa chcem ako podnikateľ venovať po tom, ako si našporím 😀

Produktivita

Lebo treba robiť, čo je dôležité a efektívnym spôsobom, aby ostalo viac času na iné zmysluplné aktivity ako oddych, vzťah a také. Veď viete.

Fikcia

Lebo občas si treba pri knihe len oddýchnuť a byť pohltený príbehom 🙂

A čo budete čítať vy, priatelia?

Inšpirujte ma. Ja mám v mojom wishliste cca 400 kníh, no rád si ho dopĺňam.

Osobne som zvedavý, čo z toho prečítam naozaj a čo budem čítať mimo tohto zoznamu 🙂 Je to len taká inšpirácia, väčšinou nečítam veci planované, ale veci, ktoré chcem čítať.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s