Prečo je Bitcoin ako iPhone X?

Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že nie som fanúšik Bitcoinu, hoci som fanúšik krypto trhov. Logicky teda rôznych “altcoins”. Mám pre to rovnaký dôvod ako pre fakt, že som neinvestoval do iPhone X ale do Androidu.

Bitcoin v r. 2008 priniesol na svet niečo nové. Novú technológiu, nový spôsob zmýšľania (alebo rozvinul už existujúce anarcho-kapitalistické myšlienky? Neviem…) Podobne ako kedysi Apple s iPhone v roku 2007. Trh smartfónov s dotykovým displayom.

A podobne ako iPhone je synonymom smartfónu a zarytí “applisti” o existencii alternatív častokrát ani netušia, je Bitcoin synonymom kryptomeny (Hoci nie je menou, len krypto LOL :D). Zarytí bitcoineri hoci o alternatívach niečo tušia, zatvárajú si pred nimi častokrát oči.

Človek, ktorý sa oboznamuje s trhom začne, samozrejme, s Bitcoinom. O alternatívach netuší. Bitcoin je najrozšírenejšie a najdostupenšie krypto aktívum. Dá sa spolu s malou skupinou ďalších altcoins ako Ether alebo Ripple kúpiť aj za EUR a aj na Slovensku. Avšak prečo si myslím, že v súčasnosti je Bitcoin ako iPhone X?

Vysoká cena

A teraz nemyslím, že v čase písania blogu je cena 18 500 USD/BTC. To je jedno. Dôležitá je cena, akú platím minerom, že mi presunú peniaze z adresy na adresu B.

Situácia

Sme vonku a zistím, že som si zabudol peňaženku s EUR. Kamarát mi cvakne obed a dohodneme sa, že mu zaplatím v Bitcoine sumu za obed. Napr. 6 EUR. Aby som mu poslal 6 EUR, musím zaplatiť za prevod 0.001 BTC poplatok minerom. To je teraz 18.5 USD, teda vyše 15 EUR. Obed ma výjde 21 EUR.

Keby kamarát chcel platbu v IOTA, nestojí ma prevod nič. Ripple? 0.02 XRP, čo je asi 1.2 euro-centa.

Bitcoin je dobrý udržiavateľ hodnôt, obchodný artikel alebo zberateľský kúsok. Však koho poznáte, že má celý Bitcoin? No ako prostriedok na bežnú platbu…

Myslím, že podobne je na tom aj iPhone X. Platíte v ňom 2x za cenu toho, čo je v Androide na rovnakej, lepšej alebo občas mierne horšej úrovni v závilosti od parametru, ktorý porovnávate.

Užívateľské rozhranie

Toto je “tricky” slovné spojenie. UI závisí od peňaženky, ktorú používate. Ja používam Exodus Wallet. Ale teraz nemyslím UI peňaženky, ale celkovú skúsenosť s platbami v BTC.

Platby v BTC su rýchlejšie ako v banke. Akože čakám v banke 27 hodín, aby mi previedli peniaze z jednoho účtu v banke A na druhý učet v banke B? A to sa bavíme len o pracovnom týždni, inak čakám 3 dni? (ak pošlem v piatok ráno, prídu v pondelok večer?)

Prevod BTC trvá 30 – 60 minút. Keď všetci kupujú jak blázni a posielaju medzi zmenárňami a peňaženkami, sieť je zahltená a trvá to aj dlhšie. Avšak…

Skúšali ste poslať Lisk? Litecoin? Ripple? Bavíme sa o minútach. 3 minúty? 2? A cena? 70 centov za Lisk, 1.2 centu za Ripple.

Situácia

Chcem poslať známenu 100 000 EUR do Ameriky. Koľko zaplatím banke a kedy mu to príde?

Ak to pošlem cez BTC, zaplatím 15 EUR a príde mu to do hodiny. Litecoin 3 EUR a príde do pár minúť a cez Ripple 0,7 centa, asi 4 minúty. Cez IOTA za transakciu neplatím, no občas Tangle blbne a trvá to aj pár dní. To im však odpúšťame, pretože sú stále v Beta teste.

A čo iPhone X? Tu je pár názorov recenzentov, ako “skvele” sa s ním robí. Netreba veľa hľadať, stačí zadať do google alebo youtube “iPhone X user experience”.

Snaží sa dohnať konkurenciu

Bitcoin žije a ľudia si ho kupujú, pretože:

  1. Rastie (avšak rozumná investícia do iných mien rastie rýchlejšie)
  2. Má mediálnu pozornosť
  3. Je prvý v rebríčku a ľudia sú leniví používať koliesko na myši a zistiť, čo sa skrýva za tými ďalšími tajuplnými názvami ako IOTA alebo Cardano.
  4. Delil sa viac krát tento rok (hard-forking) a to znamenalo možnosť prísť k peniazom zdarma pre tých, ktorí ho držia a majú buď privátny kľúč alebo ich zmenáreň automaticky podporuje aj jeho fork
  5. Dá sa vymieňať za altcoiny – je takým akýmsi “backbone” celej krypto ekonomickej infraštruktúry
  6. Od Decembra sa obchoduje s BTC futurami

Technologicky je však, žiaľ, za opicami. Teda… za altcoins. Čo má iPhone X lepšie ako top Huawei alebo Samsung? OK, display, ale ten mu dodáva Samsung. Inak? A za koľko kúpim Huawei a za koľko iPhone X? Ako dlho už na Android trhu fičia bezokrajové displeje, duálne foťáky a pod.?

Priznanie

Aby som len nekydal na Bitcoin, investoval som “naveľa” pred pár mesiacmi do bitcoinu – opäť. Zároveň bol BTC môj prvý krypto nákup. Keby som nebol ten nákup potom prehodnotil a nepredal, vďaka hard forkom v auguste (Bitcoin Cash) a oktobri (Bitcoin Gold) by moje portfolio bolo na tom lepšie ako je teraz.

Väčšina ľudí diverzifikuje svoje portfólio tak, že po čase kúpi za časť BTC nejaké ETH, NEO, Monero a pod. LOL 😀 Ja som naveľa a v protiklade so svedomím predal pred mesiacmi Bitconnect coins a kúpil Bitcoin 😀 Aby som diverzifikoval. A viete čo? Aj vtedy po stý krát sa mi potvrdilo, že nikdy nepredávajte, to, čo máte. Až keď to naplní jasne a pevne stanovený cieľ. Lebo hoci BTC rástlo 5x odvtedy, BCC rástol oveľa viac.

Dovidenia nabudúce 🙂

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s