9 princípov ako zarobiť na Bitcoine a krypto menách!

Kryptomeny sa tento rok dostávajú čím ďalej tým viac medzi bežných ľudí, ktorí sú motivovaní ako všetci ostatní, túžbou rýchlo zbohatnúť, teda chamtivosťou. Veď Bitcoin rástol od januára 2017 1700%, Ethereum 5000% a NEO 50 000%. Áno, keby som dal 1000 EUR do NEO v januári, v Septembri by som mohol vytiahnuť 500 000 EUR.

Ja, ako väčšina, tiež som do krypto špekulovania vstúpil zo strachu, že zmeškám unikátnu príležitosť (volá sa to FOMO – fear of missing out). A naozaj, som v pluse. Výrazne. Stovky percent. No mohol som byť v pluse 2-3x viac, keby som vedel v máji to, čo viem teraz.

Pozor! Neurobte chyby ako ja, nenechajte sa oklamať FOMO a chamtivosťou a ak chcete investovať do krypto na vlastnú päsť, dodržujte nasledovné rady. Ušetríte si mnoho stresu a znížite riziko, že o všetko prídete.

Investujte len to, čo môžete stratiť.

Predpoklad je, že máte vytvorené aspoň nasledovné rezervy a systémy dlhodobého investovania – krátkodobé rezervy, strednodobé rezervy a zaplatenýsi príspevok na dôchodod za daný mesiac a náklady na živobytie. Ak vám napriek tomu niečo zostalo, zvyšok odporúčam vložiť do krypto. Nie viac.

Dostatočná krátkodobá rezerva

 • Umožní splácanie všetkých záväzkov a nákladov na živobytie aspoň 3 mesiace bez dodatočného prítoku EUR (napr. pri strate zamestnania, bez naroky na davky v nezamestnanosti)
 • Splácanie záväzkov a nákladov na živobytie aspoň 6 mesiacov s dávkami v nezamestnanosti
 • Prispievajte si do KR aspoň kým nebudete schopní vyžiť a splácať svoje záväzky 6 mesiacov aj bez podpory od štátu

Diverzifikované strednodobé portfólio

Okrem kryptomien potrebujete investovať aj do niečoho menej špekulatívneho. Prečo? Pretože akciové fodny, hoci sa očakáva prepad, sú tu s nami už viac ako 100 rokov a dá sa predpokladať ich výnosnosť. Kryptomeny sú tu 9 rokov, no až od 2017 začal boom. Nik nevie, čo bude. NIK! Treba si uvedomiť kontext, ktorý uvediem neskôr. Ako investovať do strednodobých nešpekulatívnych nástrojov? Ja to robím takto:

 • akciové fondy (Amundi / Pioneer)
  • rôzne rizikovosti – ja mam 1 P6 – superdynamické a 1 P3 – dynamický fond.
 • stavebné sporienie
  • Najmenej riziková strednodobá investícia, avsak s minimálnym výnosom

Dlhodobé sporenie na dôchodok – môže sa stať, že časť z neho prejde z nevyužitých strednodobých rezerv. Treba však mať niečo, do čoho vkladáte pravidelne a nemáte k tomu prístup až do dôchodku. Ja použávam Pioneer/Amundi, druhý pilier a Tatra DDS.

Úverv absolútne nijakom prípade si na špekulovanie s krypto neberte úver.

Pokladajte tie peniaze v krypto menách za stratené, až kým…

 • ich nezmeníte na všeobecne akceptovanú menu – EUR
 • nebudú všeobecne akceptované a rozšírené, čo by znamenalo, že už to nebude špekulovanie, ale reálna investícia

Pokladať za stratené, pretože

 • Ľudia sú motivovaní chamtivosťou a strachom na tomto trhu. Ako to vie narásť desiatky až stovy percent denne, tak to vie spadnúť.
 • V júli moje portfólio stratilo 75% hodnoty za 2 týždne. Keďže som nemal dostatočnú rezervu, bol som v obrovskom strese, keďže som mal na krku hypotéku a dlhy, ktoré som musel splatiť ešte tento rok súvisiace s kúpou bytu
 • Denný prepad vie byť aj až 50%

Nik nevie, čo bude. Prečo?

 • Teraz to vyzerá pre trh dobre, pribúdajú desiatky tisíc nových investorov denne, prichádzajú veľké investičné spoločnosti, vznikajú krypto ETF fondy, Walstreet vstupuje na krypto trh v Decembri 2017. Avšak…
 • Stále je to nové, a môžeme si brať príklad z DotCom bubliny, ktorá prišla s nástupom internetu a internetových firiem.
 • Blockchain a kryptomeny sú v princípe to isté. Nová technológia a nové firmy, ktoré s ňou podnikajú. Problém je, že firma, ktorá v princípe nič neurobila (ako Cardano) a nič reálne nemá okrem vízie a technológie, ktorú tvrdí, že má, má hodnotu 3 miliardy EUR a podobne. To je príliš. Treba si dávať pozor. Ja verím v Cardano a vyčítam si veľmi, že hoci som chcel kúpiť skôr a nekúpil som, prišiel som o stovky % ušlého zisku. No reálne, Cardano má produktovú “roadmapu” a nemá ešte ani fuknčnú sieť poriadne. A má hodnotu vyššiu ako firmy, ktoré sú ďaleko vpredu, roky na trhu a slúžia reálne miliónom ľudí. Čistá špekulácia. A vyjadrenia na fórach, ako to narastie ešte 10x do konca roka… To by preskočilo v Ethereum, ktoré je podstatne etablovanejšie na trhu a funguje už roky, sú na ňom postavené funkčné aplikácie a pod.
 • Trh a cenu majú pod kontrolou tzv. veľryby. To sú ľudia, ktorí disponujú obrovskými prostriedkami (desiatky až stovky miliónov v BTC) a neboja sa používať páky (margin trading). Títo ľudia vedia s cenou robiť, čo len chcú. Oni sú zodpovední za prudké prepady a prudké nárasty. Prečo IOTA alebo Lisk rastie dnes 40%? Nejaká veľryba naliala svoje milóny a keďže nie je dosť predávajúcich, cena rastie. Prečo dnes cena padá o 20%? Pretože veľryba po tom, ako si sama zdvihla cenu, teraz predáva a vyberá svoj zisk.
 • Krypto nie je regulovaný trh. Neobchoduje sa ako na burzách – pondelok až piatok od 9.00 do 17.00. Tu sa špekuluje 24/7.
  • Najväčšie príležitosti sú, keď spím. Prečo?
  • Väčšina show sa deje v Japonsku, Južnej Kórei a Číne. Potom v USA a potom zvyšok sveta.

Pozor na bubliny.

Ja osobne verím, že ešte nie sme v bubline, avšak čoskoro príde korekcia. Cena 17 000 USD za Bitcoin je príliš veľká a rástol príliš dlho bez korekcie a len vďaka tomu, že bol často skloňovaný v médiach a milióny ľudí (najmä mladých a ešte len zrelosťou detí) začalo do toho vŕtať a vrážať vreckové.

Verím, že kryptomeny sú teraz niekde tu (zelený krúžok):

bubble-phases

Kúp za dobrú cenu a drž, až kým nesplníš svoje finanančné ciele.

Nikdy neskúšajte day traiding. Žiaľ, platí pravidlo, že 90% ľudí na tom prerobí a len 1% day-traderov zarába konzistentne. Ja som bol vždy medzi tými 90%.

Veľmi tvrdým spôsobom som sa naučil tento princíp. Investoval som ako väčšina krypto nadšencov bezhlavo, hnaný len FOMO efektom a chamtivosťou. Túžbou zabezpečiť sa s hypotékou na krku. Keď to rástlo, kupoval som a snažil som sa zarobiť na denných výkyvoch.

Moja skúsenosť – vždy, resp. 9 z 10 krát som na obchodovaní prerobil. Keby som kúpil a úplne prvú transkaciu nechal tak, mohol som mať momentálne 3x taký zisk, ako mám. (cca 1200% po 7 mesiacoch by som mal).

Dobrá cena je (viď obrázok):

 • prudký denný prepad (20 alebo viac %)  pri mene, ktorú už dlhšie sledujem, pretože potom príde korekcia smerom nahor. Vždy.
 • najmä obdobie cca 2 týždne postupného klesania ceny aspoň oproti BTC, ak už nie  oproti USD

Zlá cena je

 • ak cena rastie pomalšie už dlhšiu dobu
 • napr. dobrá cena za BTC bola 15.7.2017, začiatkom septembra a po tom, ako ohlásili, že nebude Segwit2X hardfork (všetko zobrazené čiernymi šípkami). Zlá cena je kúpiť teraz v decembri BTC za 17 000 USD alebo ETH za 470 USD, resp. dobrá cena vyzerá teraz byť kúpiť Cardano začiatkom novembra za 0.023 EUR, zlá teraz kúpiť ho za 14 centov.
 • ak je prudký denný nárast cca 10% alebo viac. Niekedy človek vidí nárast za 24 hodín aj 200%. Vtedy treba vedieť, že čas kúpiť príležitosť som zmeškal. Príde korekcia, ľudia si vyberajú zisky.

BTC price

Finančné ciele treba mať definované

Pre každé aktívum

Napr. pre ETH mám cieľ 1000 USD. Keď bude táto cena

 • predám 30%
 • 20% si pošlem v EUR na účet
 • 10% preinvestujem do novej, perspektívnej krypto meny

Pre portfólio

Keď dosiahne moje portfólio 600% alebo 1100%, vyberiem vloženú sumu (to už mohlo dávno byť, kebyt som nerobil day-trading a nepredával pod náporom strachu). Čiže ak som vložil 100 EUR a celková hodnota mojích vkladov bude 600 EUR v nejakom momente, 100 EUR vyberiem a necham pracovať len zisk.

Tu je dôležité byť rozumný a prehodnocovať ciele portfólia podľa situácie na trhu. Ak vidím, že trh sa stále len rozbieha a najbližšie mesiace to vyzerá na rast, vtedy môžem počkať a zvýšiť cieľ napr. na tých 1100%. Ak však nálada na trhu je rozporuplná a neistá, vtedy je vhodné vybrať zisk aj pri tých 600%.

Diverzifikujte svoje portfólio

Ak máte všetký vajíčka v jednom košíčku, čo sa stane, keď košíček padne? Áno, presne to.

Zároveň však existuje v čase písania 1340+ rôznych krypto mien a aktív. Do ktorých investovať a do ktorých nie?

Myslím si, že dobrá stratégia je naštudovať si poriadne prvých TOP 15 a rozhodovať sa medzi nimi. Sú najviac odskúšané, ať na výnimky ako Bitcoin Gold alebo Cardano. Hoci do Cardano sa chystám opatrne niečo vložiť.

Investujte len do aktíva, ktorému veríte a viete, prečo veríte, že bude rásť a naplní vaše finančné ciele. Viete však aj, aké sú riziká a viete aj, aká je roadmapa a čo približne sa bude diať nasledujúcich 6 mesiacov. Áno, toto predpokladá desiatky hodín postupného študia. Ak však kúpite najprv BTC, ETH, Monero, IOTA a LISK, verím, že neoľutujete. Avšak potom si doštudujte, prečo ste ich kúpili 😃

Vedzte, že existujú rôzne typy krypto aktív a je vhodné ich mať vo vyváženom pomere vo svojom portfóliu. Ja napríklad mám portfólio v stave, ktorý chcem časom zmeniť. Aké typy aktív to sú? Vo veľmi hrubom delení sú to:

Coins (Odporúčam 40% portfólia)

Sú len z časti “predťažené”, čo má výhody a nevýhody a sú pomerne dobre distribuované medzi ľuďmi. Príklad Bitcoin, Litecoin, Monero, Dash, Vertcoin…

Premined (Odporúčam 30%)

Tzv. predťažené aktívum. To znamená, že už teraz je nejaký počet týchto aktív a nikdy nebude viac. Len to, čo je teraz sa rozdeľuje medzi ľuďmi. Hlavné riziko je, že väčšinu vlastnia tvorcovia meny a prvotní investori.

Napr. taká IOTA. Asi najperspektívnejšia krypto mena momentálne na trhu. Problém? 10 adries vlastní 50% všetkej IOTA. 100 adries ma uložené 75% všetkej IOTA. A my ostatní sa bijeme o zvyšných 25%. V čom je to riziko? Tých 10 ľudí alebo aj hociktorý z nich vie položiť cenu IOTA o 90% kedykoľvek sa mu zachce. Našťastie sa nikomu z týchto veľrýb ešte nechcelo. Ale pocit, že hodnotu mojích peňazí nemá v ruke trh, ale pár jednotlivcov je taký… nepríjemný.

Okrem meny typu IOTA sú tu predťažené aktívna ako NEO, kde NEO nie je krypto mena ale akcia firmy s dividendou. Rovnako, väčšinu NEO vlastní pár ľudí, my sa bijeme o omrvinky. Riziká sú rovnaké ako pri IOTA.

Network Tokens (Odporúčam 30% portfólia)

Sú to kryptomeny, ktorými sa platí za využívanie blockchain siete, na ktorej sú postavené decentralizované aplikácie. Príklady? Ethereum, Lisk, Stratis, NEO GAS, atď. Časť je predťažená, dalšie tokeny vznikajú každým novým vyťaženým blokom. Lisk môžete vložiť a podieľať sa na ťažení – dividenda svojím spôsobom 15% ročne.

Service Tokens (neodporúčam)

Sú to krypto meny používané na platby decentralizovaných služieb. Osobne mám s nimi najhoršiu skúsenosť ako špekulatívny investor / hazardér. Príklady – GOLEM, SiaCoin, atď. Neodporúčam do nich dať viac ako 5% svojich na špekulovanie určených peňazí.

Fondy

V roku 2017 začali vznikať prvé fondy v krypto. Avšak dáte svoje peniaze novej firme bez histórie úspechu? Vlastné áno, lebo vo väčšine prípadov to v tomto biznise robíte, aj keď špekulatívne investujete sami. No radšej dám cudzej firme svoje peniaze a ja mám kontrolu (privátne kľúče) ako ich dať niekomu na správu a on má privátne kľúče. Toto je biznis, že reálne peniaze má ten, kto má privátne kľúče. Kým nemáte privátne kľúče od svojic krypto aktív, nemáte nič.

Definujte si princípy a pravidlá a vždy sa riaďte len podľa nich

Buďte si vedomí, že investovanie do krypto je skôr hazard ako investovanie. Cítite sa ako pri hazarde. Emóciu a túžba “vyhrať” a mať zisk je obrovská a buďte pripravení, že sa budete cítiť ako v kasíne, hoci ste v ňom možno nikdy neboli. Jednoducho, je tu extrémne vysoké riziko závislosti. Každý deň si hovorím, že dnes nebudem pozerať krypto správy, ani kontrolovať stav a každý deň až na výnimky kontrolujem. Krypto meny a s nimi súvisiace myšlienky zaberajú obrovskú časť mojej mentálnej kapacity. A práve pre túto vec, je potrebné mať pravidlá. Mám impulz mesačne investovať viac? Nie, investujem podľa pravidiel. Je to 30% v pluse od včera a mám chuť vymeniť niečo, čo mám za to nové, čo rastie? Nie, pravidlá to zakazujú.

Nedržte svoje peniaze na zmenárňach.

Mnoho zmenární bol hack-nutých a ľudia prišli o veľa peňazí. Kým sú peniaze na zmenárni, vlastní ich ten, kto má privátne kľúče. V tomto prípade zmenáreň. Nie vy.

Ja osobne sa najviac bojím samého seba. Kým su peniaze na zmenárni, viem ich impulzívne predať a íst proti pravidlám. Keď som však v stave, že ich mám v súkromnej peňaženke a predať ich by znamenalo najprv ich poslať niekomu inému, to sa mi nechce. A sú v bezpečí pred mnou samým 😀

Niektoré meny ako NEO alebo LISK pri držaní peňazí v súkromnej peňaženke generujú niečo ako dividendu. Pri NEO je to cca 15% ročne a pri Lisku asi tak isto. Čiže ak držím rok 100 NEO v peňaženke, o 12 mesiacov mám 100 NEO + 12 GAS. Tento GAS viem (kedykoľvek počas roka, pribúda postupne) predať za ďalšie NEO a budem mať viac NEO a viac sa mi bude generovať GAS. Proste „compound interest“.

Odporúčam tieto peňaženky

 • Exodus Wallet – BTC, LTC, DASH, ETH a niektore ERC20 tokeny ako OMG
 • MyEtherWallet – na Ethereum a ERC20 token ako OMG
 • Neotracker.io – na NEO a GAS
 • IOTA wallet – na IOTA

Definujte si, na čo chcete peniaze použiť, ak naozaj na krypto zarobíte

Ja napríklad mám cieľ byť finančne nezávislý. To znamená, že chcem mať splatenú Hypo a mesačné výdavky mať pokryté z pasívneho príjmu – renta, dividendy a pod.

Vďaka tomu sa budem bez stresu môcť vydať na cestu poradenstva, koučingu, trénovania ľudí a opäť sa vrátim ku hre na gitare.

Chcel by som aj napísať knihu a tak.

Nepozerajte stav viac ako 1x týždenne

Prečo? Pretože je to závislosť. Sú v tom emócie, vzniká FOMO a strach. Všetko toto vedie k neracionálnych rozhodnutiam, čo sa týka investovania alebo výberov. Teda hrozí znižená pravdepodobnosť, že na krypto zarobíte.

Ja verím, že krypto meny sú budúcnosť finančného systému. Načo potom kukať každý týždeň, ak aj tak nechcem predať, kým mi to nesplní cieľ?

Zabudol som na niečo?

Áno! Toto nie je finančná rada. Neviem vlastne, o čom píšem. Ak sa rozhodnete vložiť peniaze do krypto alebo hocikam inam, nie som za to zodpovedný. Sorry.

 

Reklamy

11 thoughts on “9 princípov ako zarobiť na Bitcoine a krypto menách!

 1. Veľmi dobrý článok! Takýmito fázami si prejde asi každý. Ja ale mám o niečo viac % v coinoch a zbytok mám v EOS. Tiež odporúčam exodus a najlepšie na čistý operačný systém alebo aspoň nové konto v PC.

  1. Vdaka Peter, ja som EOS drzal len asi tyzden, nepáčila sa mi ich ICO politika, prakticky ICO este bezi. Vsak do roka vyzbierali cca 1 MLD dolarov. Na co? Ak chces, napis mi viac o EOS, co na nich vidis. Zvazil by som. Viem, ze posledne tyzdne krásne rastli EOS. Preco, ak su ETH killer robia ICO v ETH a ich Token je ERC20? Jeden z konspiracnych dovodov moze byt, ze potom ako do roka vyzbieraju miliardu v ETH, mozu hybat s cenou. Ale to su len konspiracie. Budem rad, ak mi teda vysvetlis svoje vnímanie, aby som neprišiel o príležitosť, ak EOS je v skutku dobry projekt 🙂 A vdaka za pochvalu. Tých par tisic, ktoré som utopil pocas juloveho FUD mohli byť teraz uz par desat tisic 😀

 2. Pozdravujem diskusiu a pripajam dalsi vyborny tip na investiciu a to zverit investiciu do crypto, profesionalnym traderom a spolocnostiam prostrednictvom platformy Iconomi. Som velmi spokojny, za dva mesiace mam zhruba 250% zisk.

  1. Kedysi som vlastnil Icononi tokeny. Cize funguje to? Aj som nad tym premyslal, len mi prišiel proces onboardingu zdlhavy, najma ak uz mam portfolio, ktoré ako tak kopíruje index trhu. Zlozenie potrfolia Iconomi bolo pre mna v case zvazovanie take diskutabilné. Nepoznal som tie coiny a tokeny niektoré.

   1. Aj ja som vlastnil tie tokeny a isli niekde do zabudnutia, to bolo len nejakych 10$. Ale teraz to bezi fajn. Stale pribudaju traderi a investicne spolocnosti ktore si tvoria svoje portfolia a strategie. Aj altcoiny pribudaju. Podstata je samozrejme v tom ze to mozme zverit profikom ktori sleduju fundamentalne a tiez technicke signaly z crypto sveta a vedia najlepsie zhodnotit co je zhodnocujuce. Investor nakupuje investicny index tychto profesionalnych spolocnosti a moze ich hocikedy odpredat za poplatky. Iconomi povacsine berie 0.5% a traderi od 1% do 6% tusim. Velmi sa mi to paci. Treba sa ale verifikovat online cez mobil aby boli zrusene limity na vklad a vyber. Inac dobry clanok a drzim palce. Vsetci sme ale v baliku 🙂

  1. Dobry den, ak chcete pomoct rozbehnúť krypto, viem vam pomoct prejst celym ekosystemom. Robim za skromny poplatok v krypto nasledovne pre mojich uz 9 klientov: I meet people in person, teach them about blockchain industry and markets
   I help them set up cryptocurrency exchange accounts, go through ID validations and KYC processes
   I help them decide on how to build their portfolio to minimize risk and maximize growth potential
   I help them make their first transactions on exchanges moving from EUR to crypto
   I help them setup their wallets, send their crypto to wallets and keep passwords and private keys safe while minimizing the costs
   I consult whatever arises with them
   We discuss how and when to pay taxes if applicable
   I do it for free, as this is consists of at least 3 meetings in person and 4 hours spent together, I welcome a motivational donation in cryptocurrency they want (like Lisk or IOTA or whatever)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s