Kto sú otcovia vo vašom živote? Toto sú tí moji :)

Otec. Čo je primárnou úlohou tejto role v živote dieťaťa? Nie som odborník a povedal som si, že nebudem študovať “múdre články na internete”, ktoré sa týmto zaoberajú a dávajú odpovede ako “10 dôvodov, prečo je otec dôležitý pre…”. Nie. Idem z hlavy. 

Ja by som od postavy otca počas detstva očakával (ehm… najmä to, čo teraz viem, že som nedostal?…), že dieťaťu daruje:

  • Pocit bezpečia. Nie naopak.
  • Vedenie, teda naučí dieťa, ako sa vyznať vo svete, interpretovať si ho a robiť adaptívne, kreatívne rozhodnutia, ktoré prinesú hodnotu pre život jeho a osôb, na ktoré má vplyv.
  • Sexuálnu identitu. Kto som ako muž, prečo cítim, čo cítim,čo sa to deje s mojím telom v puberte a ako mám s tým pracovať? Kto je žena a ako mám voči nej fungovať, ako komunikovať?
  • Hranice. Za čo som zodpovedný ja, za čo druhý? Čo si môžem dovoliť a čo iní majú právo dovoliť si voči mne?
  • Duchovnú identitu. Odpovede na otázky ako: Kto je Boh?! Kto je Boh ako otec? Kto som ja ako Jeho adoptovaný syn? Kde je moja hodnota? Som normálny, milovaný, vítaný, vytúžený, prijatý taký, aký som? Nie, ako otec ťa nebudem bičovať do výkonu a perfekcionizmu, aby som si na tvojich úspechoch postavil svoje ego.

Je toho aj viac. A hoci mám chuť o tom písať, nie som si istý, či by to mal niekto chuť čítať 🙂

No čo ak náš otec zlyhal, vyššie uvedené veci sme nedostali a beháme teraz po svete ako bezmyšlienkovité, úzkostno-depresívne, sexuálne a duchovne zmätené sirôtky v dospelých telách?

Našťastie, Boh je dobrý otec (z mojej silnej, intímnej skúsenosti s Ním) a myslel na to, že aj tí naši otcovia sú len ľudia, ktorí mali svojich otcov… Avšak otec je len rola.

Rodičov si nevyberáme, avšak otca si vybrať môžeme. Aspoň po tom, ako odídeme z domu alebo dospejeme a uvedomíme si, že možnosť výberu tu je.

Ja sa priznám, že som dojatý hojnosťou otcovských postáv v mojom živote. Ľudí, cez ktorých mi Boh, Otec, sprostredkoval to, čo mi môj rodič nedal (alebo dal pravý opak). Kto to sú?

Žijúci otcovia, ktorých osobne poznám

Tu by som spomenul mužov z radu mojích najbližších priateľov:

Janko Šutara, Edo Heger, Štefan Esztergalyosz, Ďuri Výboh

a ostatní moji bratia (známi širšej verejnosti ako Bujaci 1). Strávil som s nimi mnoho času jednotlivo, v širšej skupine mužov aj bežne na akciách. Vďaka ním som spoznal Boha ako Otca, orientujem sa vo vzťahoch lepšie ako v.u. sirôtka a k sebe sa správam lepšie ako k úhlavnému nepriateľovi. To všetko okrem iného, čo sa nezmestí do bežného blogu. Vďaka, bratia.

Lukáš Kadlec

Môj švagor. A jeden z najsilnejších a najstabilnejších ľudí, akých poznám. Tento človek je mi vzorom ako muž, v odvahe, činorodosti, šikovnosti, stabilite… Pri ňom, keď som sa bál, čo bude so mnou počas úzkostných období, som sa cítil v bezpečí. Som šťastný, že si moja sestra vzala práve Lukáša.

František Pavlík

Môj prvý šéf na prvom full-time jobe. Od neho som sa naučil neprepínať sa v práci a že ja, moje zdravie, je dôležitejšie ako celá firma a jej výsledky. Ak si zničím zdravie, firma ma nahradí. Zdravie mi však už nik nevráti. Fero mi dal mnoho pracovného vedenia a pocit bezpečia, stability a že môžem robiť chyby.

Branislav Kleskeň a Branislav Jakabovič

Moji šéfovia z LEAF. Ľudia, ku ktorým som vzhliadal a túžil sa nimi nechať ovplyvniť. Skutočné vzory vo vedení, manažmente, myslení a morálnom charaktere.

Michaela Hrmová

Ako terapeut a tréner mi v najťažších časoch, práve keď sa otázka môjho detstva predrala na povrch, bola bezpečím, stabilitou, svetlým bodom v živote, otcom, matkou, priateľom, vedúcim, trénerom. Toľko rôl, toľko ovocia. Skutočne, neviem, čo by bolo so mnou, keby som sa k nej nedostal v roku 2013, keď začalo veľké transformačné obdobie. Asi by ma ním previedol niekto iný. Ale bol by som niekde inde. Ona ma viedla vo všetkých spomenutých oblastiach z úvodu.

Otcovia, ktorých osobne nepoznám

Tu je ich veľa. Spomeniem aspoň tých, ktorých vplyv najviac cítim doteraz.

Mark Williams a John Kabat-Zinn

Autori kníh o Mindfulness, konkrétne Mindfulness-Based Cognitive Therapy a Mindfulness-based Stress Reduction. Mindfulness – všímavosť, bdelosť, zručnosť, vďaka ktorej je môj život teraz, môžem povedať, šťastný. Šialene šťastný.

Títo muži ma viedli svojimi textami a svojími nahrávkami hodiny a hodiny, ako som sa učil všímať si, čo sa deje v prítomnom okamihu a vďaka ich vedeniu som teraz tu, živý a zdravý, plný nadšenia zo života, z Boha (hoci ich knihy sú sekulárne, no mindfulness je napr. konteplatívna modliba).

Nie nadarmo ich nazývajú “svetovo najnadanejší a najvľúdnejší lekári”. Ehm, áno, sú to lekári, profesori z prestížnych univerzít. Teda aspoň ja vnímam Oxford a Massachusetts Medical School za fajn školy.

V čom mi boli otcami? Pocit bezpečia vďaka ich textom a hlasu pri nahrávkach. Ich práca  a mindfulness prax, ku ktorej ma doviedli, mala nesmierny vplyv na budovanie mojej identity, hodnoty, pocitu bezpečia a vzťahu k sebe, k svojej mysli, pocitom, telu a k druhým ľuďom.

Stephen Covey

Tento človek mi poskytol najmä vedenie. Manuál, ako žiť život podľa princípov, ktoré fungujú. Všetko ostatné vedenie od roku 2014 som získal vďaka nemu a tomu, čomu som sa od neho naučil.

Fuuuh, je ich veľa. Ale spomeniem aspoň pár ďalších otcovských postáv, ktoré nemôžem opomenúť.

Kto sú otcovské postavy vo vaších životoch?

Reklamy

One thought on “Kto sú otcovia vo vašom živote? Toto sú tí moji :)

  1. Ja osobne zeriem Jordana B. Petersona, uci psychoanalyzu a psychoterapiu na University of Toronto. Vesia na youtube cele svoje kurzy, a to su ine in-your-face (stomach a nizsie:)) rany. Venuje sa temam Face your darkness (treba si urobit jeho cvicenie How to be a nazi concentration camp guard, velmi oslobodzujuce:D). Urcite on okrem Rohrha, Newmana, Lewisa a Neuwena moj top ucitel. A jeho prednasky a utrzky o otcovstve su fenomenalne, myslim, ze by ta oslovili. :*

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s