Keď sa modlíte, Boh je prítomný. Buďte aj vy!

Niektorí ľudia si kladú otázku, či je Boh skutočne počas svätej omše prítomný v Eucharistii. Čo na tom záleží, ak oni nie sú prítomní na svätej omši? Ak tam sedia a ich pozornosť veselo cestuje v myšlienkovom vlaku z miesta na miesto v ich fantázii?

Prečo byť prítomný počas modlitby?

Nemýľte sa, bdelá modlitba, o ktorej som písal v minulom blogu, nie je nič nové. Bdieť pri modlitbe robí modlitbu modlitbou. A nie len preto, že slovo bdieť a modliť sa je takmer totožné v jazyku pisateľov Biblie.

Je to ako keď sa rozprávate s iným človekom. Ak vám on niečo hovorí a vy ste duchom neprítomní, nie je to rozhovor. Ani neviete, čo vám povedal. Zareagujete bezpečnou frázou: “Uhm…” Rovnako, keď sa modlíte, teda “ste s Bohom” a zároveň nie ste prítomní, nie ste s Bohom a nemodlíte sa. Resp. vaše telo je prítomné, no vaše vedomie už menej.  Alebo vieme, že sa máme modliť v Duchu. No ak sa modlíme a sme duchom neprítomní… Je to modlitba v Duchu? Určite sa cení aspoň dobrý úmysel, ktorý sme mali, keď sa modliť začali. To, že sme sa počas modlitby mimovoľne modliť prestali je… tak trochu súčasť našej ľudskej prirodzenosti.

Ono nie nadarmo sa ľudia modlitby, ktorí to mysleli s Bohom a životom v zjednotení sa s Jeho vôľou vážne, utiekali na pusté miesta. Púštni otcovia, mnísi v kláštoroch a ehm… aj Pán Ježiš. Prečo? Z rovnakého dôvodu. Chceli a chcú byť prítomní s Bohom, lebo sú si vedomí, že Jeho prítomnosť je stála a deje sa práve teraz okamih za okamihom, no oni sú neprítomní, vedia sa napojiť na jeho prítomnosť len na krátky okamih. Z akého dôvodu? Príliš veľa rozptýlení, podnetov. Áno, aj pred 2000 rokmi. No čo my tu teraz s notifikáciami, SMS, reklamami?

Schopnosť byť bdelí si potrebujeme trénovať. Hlavne si potrebujeme uvedomiť, že pri modlitbe potrebujeme byť bdelí. A že to nie je samozrejmosť, ale zručnosť, ktorú si pestujeme precvičovaním. Ako na to?

Bdelosť znamená stav plnej pozornosti. Fakt je, že takúto pozornosť nám ľuďom nie je možné udržať si na dlhší čas. Ten myšlienkový vlak vždy príde a my vždy nasadneme. Vždy. Môžeme však urobiť 2 veci:

  • prijať to ako fakt a že je to v poriadku. Zažíva to absolútne každý človek bez ohľadu na to, či sa chce modliť alebo sústrediť na čokoľvek iné
  • vždy, keď si počas času modlitby uvedomíme, že sme mimo, s postojom láskavosti a nekritickosti voči sebe presmerujeme pozornosť vôľou späť k Bohu. Vysadneme z vlaku. Až kým nevedome opäť zakrátko nenastúpime na ďalší vlak…

A toto opakujeme dookola. Prijímame skutočnosť, že väčšinu naších životov trávime v myšlienkovom vlaku, uvedomujeme si, že v ňom sme, vysadáme, sme krátku chvíľu zameraný na Boha a onedlho si uvedomíme, že sme opäť v ďalšom vlaku.

Spôsoby bdelej modlitby v cirkvi

Vnímam, že u nás v cirkvi je téma značne rozpracovaná a niektoré formy modlitby sú akoby navrhnuté, aby pomáhali pestovať bdelosť. Ktoré to sú?

Adorácia

Počas adorácie pred sviatosťou oltárnou máme úmysel zotrvávať v Božej prítomnosti. Späť do prítomnosti nám pomáha dostať sa práve monštrancia so sviatosťou, na ktorú hľadíme. Ak si uvedomíme v istom okamihu, že na Krista vo sviatosti nehľadím už priamo ale z okna myšlienkového vlaku, ktorým som odcestoval do sveta spomienok a fantázie, vystupujem a opäť hľadím vedome s plnou pozornosťou.

Lectio divina

Táto forma bdelej modlitby je tu s nami od staroveku. V princípe sa počas Lectio divina snažíme bdelo, pozorne čítať slovo, vnímať, čo nám Boh skrze slovo hovorí a zotrvávať v slove. Má minimálne 4 časti:

  • Lectio – čítanie. Vyberieme si časť textu napríklad z Biblie a pomaly, pozorne si ju prečítame viac krát. Medzi opakovaniami je vhodné mať prestávku aspoň minútu, počas ktorej sa snažíme byť prítomní. Vnímame, či je nejaké slovo alebo myšlienka, ktorá nami z textu rezonuje.
  • Meditatio – v tejto časti prežúvame aktívne v mysli slovo, ktoré sa nás dotklo. Uvedomujeme si kontext, súvislosti, rozvíjame myšlienku.
  • Oratio – modlíme sa so slovom. Zdieľame sa Bohu, v čom nás slovo dotklo, prosíme o pomoc vykonať skutok, alebo akokoľvek inak sa modlíme v kontexte slova, ktoré sme čítali.
  • Contemplatio – po tom, ako sme sa domodlili, odovzdávame sa Bohu a snažíme sa v tichosti spojiť našej bytie s Jeho bytím. Napríklad len tým, že sme, sustredíme sa na dýchanie a vystupujeme z vlaku vždy, keď zistíme, že cestujeme.

Viac informácií a bližší návod nájdete TU.

Sústredená modlitba

Je to forma súčasnej kontemplatívnej modlitby, ktorú vytvoril a učí Michael Keating – trapistický mníh z USA. Výhodou je, že materiály k nej sú  písané súčasným jazykom a nemusíme teda bádať v metaforách z pier mystikov 15 – 16. storočia. Bližší návod nájdete TU.

  1. Zvoľte si posvätné slovo ako symbol vášho zámeru odovzdania sa Božej prítomnosti a jeho pôsobeniu vo vašom vnútri (ja napríklad používam slovo “Jahve”, “prímnosť”, alebo “Boh-prítomný”)
  2. Seďte pohodlne a zavrite oči. Uvoľnite sa a predneste posvätné slovo.
  3. Keď prídu rozptýlenia v podobe myšlienok snažiacich sa zviesť vašu pozornosť od Boha, vráťte sa s postojom láskavosti k slovu, ktoré ste si vybrali.
  4. Na konci modlitby ostaňte v tichu ešte niekoľko minút so zavretými očami.

To nie je všetko…

Tieto 3 formy nie sú všetky. Bdelosť si potrebujeme pestovať pri každej forme modlitby. Keď sme s Bohom, tak s ním proste buďme. To je celé. Či už naša pozornosť odcestovala počas ruženca, chvál alebo svätej omše, učme sa nasmerovať je opäť v plnosti na Boha. To je celé tajomstvo bdelej modlitby. Keď sa modlíte, modlite sa. Je to ťažké, ale to je v poriadku. Boh, keď si vás vybral za svojich, vedel, že hoci on bude prítomný, vy už tak trochu menej. A napriek tomu sa vám dal spoznať.

Nabudúce by som chcel napísať niečo o zjednocovaní sa s Božou vôľou.

 

 

Reklamy

One thought on “Keď sa modlíte, Boh je prítomný. Buďte aj vy!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s