Ako prežiť plný život a mať hojnosť radosti? Vystavte sa zraniteľnosti!

V poslednom blogu som rozpracoval niektoré úvodné myšlienky z kurzu Power of Vulnerability od známej autorky Brené Brown. Čo som nespomenul, je  dôvod, prečo sa zaoberať zraniteľnosťou a prečo toľko hovorí Brené o hanbe?

Prečo hanba a zraniteľnosť?

Brené je v prvom rade dlhoročný výskumník v oblasti hanby a vďaka nej sa dostala k témam ako “whole-heartedness”, čo som preložil v minulom článku ako celistvosť srdca a vulnerability, čo prekladáme ako zraniteľnosť. Tieto 3 veci spolu veľmi úzko súvisia!

Predpokladám, že väčšina z nás túži byť človekom celistvého srdca – teda:

  • prežívať radosť,
  • šťastie,
  • hlboké harmonické vzťahy,
  • neubližovať si svojimi myšlienkami a rozhodnutiami a
  • cítiť sa hodný lásky, prijatia a spolupatričnosti.

A väčšina z nás sa pravdepodobne túži vyhnúť strachu a najmä najväčšej z ľudských bolestí a démonov – hanbe. Teda bolesti z neprijatia, odmietnutia, nedostatočnosti. Avšak, väčšina z nás práve tieto veci zažila ešte v ranom veku a démon hanby nás v podobe vnútorného tlaku perfekcionizmu, orientácie na výkon a narcizmu prenasleduje doteraz.

Maskujeme nimi našu hanbu, našu bolesť, túžime sa podvedome z celej sily vyhnúť opätovnému prežitiu bolesti neprijatia a odmietnutia. A tak to hráme, snažíme sa zapadnúť a učíme sa byť niekým, kto je prijímaný, miesto byť sami sebou a žiť v súlade so svojím srdcom, túžbami, potrebami.

Túžime po radosti, prijatí a pocite, že sme hodní lásky takí, akí sme. A snažíme sa selektívne otupovať vnútornú bolesť hanby, strach, hnev, no zabúdame alebo vôbec nevieme, že ak selektívne otupujeme jednu emóciu, otupujeme celkovú schopnosť cítiť. Teda bez bolesti, strachu a hnevu strácame schopnosť cítiť aj radosť, spokojnosť, pocit prijatia a milovanosti. Ak teda túžime žiť ako ľudia celistvého srdca, potrebujeme byť odvážni, vystaviť sa týmto bolestivým veciam – teda byť zraniteľní.

V dnešnom blogu by som rád opísal niektoré zo spôsobov, o ktorých Brené hovorila, že na tejto ceste od múrov okolo srdca k zraniteľnosti, môžu pomôcť.

Empatia – protiliek na hanbu

Brené tvrdí na základe svojich výskumov, že empatia je protiliek na pocit hanby. Empatiu môžeme praktizovať voči druhým ľuďom ako aj sami voči sebe. Čo je empatia? Pomôžeme si príkladom.

Predstavte si, že si vykračujete po lúke, keď tu zrazu vidíte pred sebou veľkú, hlbokú, tmavú, vlhkú jamu! Nazriete dnu a v nej je človek celý bez seba, zúfalý a v strachu o svoj život. Veď ak sa z jamy nedostane, naisto zahynie.

  • Sympatia s týmto človekom by bola zakričať mu: “Heeej! Čo sa vám stalo? Je mi ľúto, že ste spadli do tej diery, musí to tam byť strašné! Dúfam, že sa odtiaľ čoskoro dostanete, aby ste tam nezahynuli!”
  • Empatia na druhej strane je: “Heej! Počkajte, idem dolu za vami. Dostaneme sa odtiaľ spolu!”

Empatia v pocite hanby pomáha, lieči ju veľmi hlboko vnútri človeka, kým sympatia exponenciálne zvyšuje deštruktívnu hanbu. Človek sa pri sympatii ešte viac utvrdí v tom, že je nehodný lásky a prijatia, kým ten druhý, čo s nám sympatizuje a tľapká ho po pleci, je (skreslené porovnávanie).

Empatia vyžaduje vlastniť náš príbeh, našu hanbu, teda poznať našu vlastnú bolesť a temnotu, aby sme boli schopní byť v temnote niekoho iného. Aby sme dokázali byť s niekým druhým v jeho vlastnej temnote, čo je bolestivé a nepríjemné, potrebujeme byť zraniteľní. Bez zraniteľnosti, niet empatie. Bez empatie strácame jeden z účinných liekov na najhlbšie ľudské trápenie.

Čo znamená zraniteľnosť?

Kedy sme zraniteľní? Keď vstúpujeme do vzťahu a rozhodujeme sa veriť, že ten druhý človek nás ľubi a riskujeme bolesť z prípadného rozchodu alebo hádok počas vzťahu. Sme zraniteľní, keď robíme niečo verejene (ako napr. písať blog) a riskujeme, že druhí nás budú posudzovať, porovnávať, des-interpretovať a dávať nám pre našu činnosť motívy, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Zraniteľnosť znamená uprednostniť voľbu nechať deti čeliť vlastným problém a nachádzať vlastné riešenia pred kontrolou a rozmaznávaním.

Ako je vnímaná zraniteľnosť druhými ľuďmi?

Všeobecne ľudia vnímajú vlastnú zraniteľnosť ako svoju slabosť a snažia sa ju maskovať, utlmiť. U iných však vnímajú zraniteľnosť ako odvahu, cnosť. Bojíme sa, že ak prejavíme zraniteľnosť, budeme neprijatí, nemilovaní. Fakt však je, že ľudia, ktorí zraniteľnosť prejavujú, sú ešte viac milovaní, prijímaní a navyše sú schopní sami prijať tento fakt a nechať sa láskou a prijatím napĺňať.

Zraniteľnosť, empatia a súcit sa naplno dajú praktizovať len vo vzťahoch s druhými ľuďmi. Niečo vieme trénovať na sebe, no nikdy nebudeme zraniteľní, emaptickí a súcitní, ak sa bude chrániť od ľudí a uzavierať sa pred hlbokými vzťahmi, v ktorých budeme vystavovaní hanbe, sklamaniu, bolesti, odmietnutiu, posudzovaniu a kritike. Je nesmierne dôležité učiť sa empatii, praktizovať súcit a vedome sa púšťať do situácií, v ktorých sme zraniteľní.

Chcete sa dozvedieť viac o Sile zraniteľnosti? Ak sa registrujete na Audible.com, získate 1 kredit na knihu podľa vlastného výberu zdarma. Môže ňou byť aj tento kurz do Brené Brown. Viac ako na to som písal v predošlom blogupísal v predošlom blogu. V slovenčine sú preložené a vydané viaceré knihy od Brené Brown. Nájdete ich napríklad na tejto stránke:

http://www.martinus.sk/knihy/autor/Brene-Brown/

Zhrnutie

Ak chceme pomôcť sebe alebo druhým v ich hlbokej bolesti z deštruktívnej hanby, potrebujeme sa naučiť empatii. To predpokladá poznať našu vlastnú temnotu. Ak chceme prežívať život naplno, potrebujeme sa otvoriť aj pre bolesť a byť zraniteľní. Nie je to slabosť, ale odvaha, cnosť a u druhých to vzbudzuje rešpekt. Zraniteľnosť, empatia a súcit sa nedajú žiť v izolovanosti, ale len vo vzťahoch s druhými ľuďmi.

Reklamy

One thought on “Ako prežiť plný život a mať hojnosť radosti? Vystavte sa zraniteľnosti!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s