Sex, peniaze, exorcizmus!

V minulom blogu som sa venoval časti vôli “ja chcem”, ktorá je úzko spätá so systémom odmeňovania v našom mozgu. Rád by som ešte zdieľal pár myšlienok a postrehov k tejto téme, ktoré môžu byť nápomocné alebo zaujímavé.Dopamínová návnadaOd kamaráta som počul kedysi dávnejšie, že vraj slová “sex, peniaze, exorcizmus” sú späté s vysokou dávkou dopamínu. Sľubujú šťastie, avšak dlhodobé uspokojenie neprinášajú. S nimi a s podobnými slovami sú späté tzv. “click baits”, čo sú názvy článkov alebo reklamy na internete, ktoré dvíhajú dopamín a my na ne klikáme, hoci neponúkajú a ani následne neobsahujú nič hodnotné. Dvíha sa nám z nich hladina dopamínu a mozog miluje dopamín. A my klikáme. Aké sú príklady “click baits”? A ako spoznám, že sa mi dvíha dopamín? Choď na stránku “cas.sk” alebo topky.sk a pozri si najčítanejšie články za ľubovolné obdobie. Všimni si, prečo cítiš také pnutie v hlave a neracionálnu túžbu odhaliť obsah tých článkov, ktoré okrem zbytočných informácií a rozptýlenia neponúkajú nič užitočné. To je dopamín.

Závislý mozog

Jedna z charakteristík nášho mozgu závislého na dopamíne je, že je pre nás oveľa menej príťažlivé skutočné uspokojenie a pokoj a viac príťažlivý je pocit stimulovanosti, napätia, proste keď je dopamín vysoko. Radšej rozmýšľam nad tým, akú knihu budem čítať ďalej a brúzdam Amazon a goodreads a pridávam do wishlistov, ako potom čítam jednu starostlivo vybranú knihu. Radšej nakupujem, ako potom používam produkt. Radšej prijímam obsah ako by som ho tvoril, pretože nový obsah je dopamín, tvorba obsahu je dlhodobý pocit spokojnosti u mňa, avšak sadnúť si a písať nie je dopamín.

Zvedavosť a nové veci

Jednou z čŕt dopamínu je, že je o zvedavosti a “novosti”. Máme radi nové veci, informácie, nablískané hračky, pretože sú späté s vyššou produkciou dopamínu ako naše pôvodné veci, na ktoré sme zvyknutí, pretože tie už dopamín prestali dvíhať. Problém nastáva u mnoho párov, pretože tento zákon platí aj v partnerských vzťahoch. Po nejakom čase súčasný partner prestane dvíhať dopamín rovnako ako potenciálne nový partner tam vonku. Volá sa to “Coolidge effect” a máme to spoločné so všetkými cicavcami. Tu je priestor pre bdelú pozornosť a vôľu, pretože opäť. Trvalé šťastie je v harmonickom partnerskom vzťahu, rodine a tam vonku sú len iné samice a samci, prísľub šťastia a realita prázdnoty.

Stále viac dopamínu

Dopamín je aj o trvalej potrebe ho zvyšovať. Náš mozog tak miluje dopamín, že ho nebaví mať ho nízko, keď zažil už vysoko. Je tu však problém. Dopamínové receptory sa opotrebúvajú, keď ho prúdi veľa a prietok sa znižuje. Tzn., že ak mi stačilo na dosiahnutie dopamín levelu robiť aktivitu A dnes, zajtra budem na dosiahnutie tej istej úrovne potrebovať pritvrdiť. Týmto sa dá vysvetliť závislostné správanie, resp. niektoré jeho prvky. Ak soma gambler, zajtra potrebujem zvýšiť stávku, hraď dlhšie. Ak som závislý od sexu zajtra potrebujem vyskúšať niečo tvrdšie, zvrátenejšie. Ak si dnes pichám 10mg drogy, zajtra potrebujem na rovnaký dopamín 15 mg.

Neschopnosť prežívať šťastie, radosť a spokonosť

Zaujímavosť je pre mňa aj poznatok z jednej TEDx prednášky, ktorú sa mi nechce hľadať, kde týpek hovoril, že keď deti vyrastajú v ťažkých vzťahových podmienkach a zažívajú nedostatok oxytocínu a serotonínu, teda majú málo dotyku, ľudského tepla, prijatia a pod., nevyvinie sa im dostatočne oxytocín a serotonín okruh. To znamená, že pri aktivitách, ktoré by mali prinášať uspokojenie, radosť a šťastie tieto pocity neprežívajú. Zato majú o to viac vyvinutý dopamínový okruh a odmeňujú sa ním – často v podobe patologickej ako drogy, automaty, promiskuita a pod. Zdravé veci prinášajúce oxytocín a serotonín integrovať nevedia.

Aktivity prinášajúce šťastie a spokojnosť

Ako som už písal, dopamín veľa krát prináša len prázdny prísľub uspokojenia. V skutočnosti nás často čaká len úzkosť, prazdnota, rozčarovanie a skúšať znova nefunkčné veci dookola. Ktoré sú to však veci, ktoré majú skutočný prísľub trvalého šťastia a uspokojenia? Kelly McGonnigal uvádza nasledovný príklad v knihe Willpower Instinct:

  • Pravidelné cvičenie
  • Športové hry (futbal, voleybal, atď)
  • Trávenie času s priateľmi, s rodinou
  • Modlitba
  • Masáž
  • Meditácia / kontemplácia
  • Čítanie inšpiratívnej literatúry
  • Výlet do prírody
  • Dosahovanie dlhodobých dôležitých cieľov
  • Kreatívna činnosť

Takže pre mňa výzva je nekliknúť na ďalší článok so šťavnatou hlavičkou, ale skôr napísať článok so šťavnatou hlavičkou ako tento. Pretože je to ťažšie, ale cítim sa potom šťastnejší. Písanie je pre mňa flow!

Otázka na diskusiu:

Prečo si klikol na tento článok? Keďže názov vôbec neindikoval, o čom konkrétne budem písať.

Chceš sa dozvedieť viac o mindfulness? Checkni nasledujúce linky:

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s