Tiež si pletieš Milosť a Milosrdenstvo? Po prečítaní tohto už nebudeš!

Pomaly sa už bude končiť v našej cirkvi Rok Milosrdenstva a ja som nabral dojmu, že môže byť užitočné vysvetliť, čo milosrdenstvo je. Najmä vo vzťahu k milosti, nakoľko najmä my katolíci často-krát tieto 2 slová zamieňame ako synonymá. Avšak synonymá oni nie sú.

Otec a syn
Predstavte si situáciu, že je istý Peter, ktorý má syna Miška. Tento syn má 3 roky. Tomuto Petrovi si zabil syna, dajme tomu, že chtiac. Z akéhokoľvek dôvodu, napríklad z rozmaru alebo nudy (ja viem, že je to extrém). Syn je mŕtvy tvojou vinou. Otec sa hnevá, stala sa nespravodlivosť voči nemu aj voči synovi, ktorého miloval.

Takže aké má možnosti Peter, ktorému si vedome zabil syna?

Odplata
“Mzdou (odplatou) hriechu je smrť…”
“Oko za oko, zub za zub”.
Zabil si malého Miška, vzal si život nevinnému dieťaťu, zaslúžiš si zomrieť. Podľa prirodzenej, ľudskej spravodlivosti založenej na emóciách by ťa Peter mohol zabiť a jeho hnev mu na to dáva dostatočnú energiu. Inými slovami “Odplata / mzda znamená, že dostaneš to, čo si zaslúžiš.” Rovnako tvojou odplatou bude čas strávený za mrežami, ktorý ti má pomôcť sa v budúcnosti inak rozhodnúť v otázke, či vziať život alebo nie.

Milosrdenstvo
Druhým spôsobom, akým sa môže Peter voči tebe, vrahovi jeho dieťaťa zachovať, je milosrdenstvo. Peter ti odpustí, hoci možno nerozumie, prečo si to urobil a ani nikdy to nepochopí. Prídeš k nemu, povieš “ja som zavraždil Miška, tvojho syna…” a Peter ti povie: “Hnevám sa, strašne to bolí, ale odpúšťam ti, choď v pokoji.” To je milosrdenstvo – nedostal si, čo si si zaslúžil. Hoci si však od Petra milosrdenstvo dostal, polícia bude už menej milosrdná, s výnimkou ak vlastníš byt u Bašternáka.

Milosť
Milosť je tretím spôsobom, akým sa Peter voči tebe môže zachovať. Väčšina z nás nevie, čo milosť je, nakoľko je to tak vzdialené nášmu zmýšľaniu, že si to nevieme ani predstaviť a preto si možno pletieme milosť a milosrdenstvo. Milosť je, keď prídeš za Petrom, povieš mu, že si mu z rozmaru zavraždil syna Miška a Peter ti povie: “Odpúšťam ti, poď, staň sa mojím synom a dedičom, všetko, čo mám bude tvoje.” Skrátka, milosť znamená, že nielenže nedostaneš, čo si zaslúžiš, ale aj dostaneš navyše, čo si nezaslúžiš.

Takže toto znamená slovo milosť a odporúčam si tento výklad opakovať, keď v Písme naň natrafíš.

Pekný večer 🙂

Tu je zoznam mojich nanajvstevovanejsich blogov:

Bola preložená aj kniha od oxfordského profesora M.  Williamsa do slovenčiny a dá sa kúpiť napr. v Martinuse:

http://www.martinus.sk/?uItem=208400

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s