Mindfulness je téma, ktorej som sa na tomto blogu venoval najviac. Vlastne som ho aj založil kvôli tomu, aby som o bdelej pozornosti (angl. mindfulness) písal. Teraz píšem o návykoch, s ktorými súvisia témy vôľa / sebakontrola, produktivita a zdravý životný štýl. Ale mindfulness je vo všetkom. A práve cez trénovanie bdelej pozornosti som sa k téme zvykov a ostatným dostal.
Ako súvisí mindfulness s návykmi? Môžeme sa na to pozrieť z minimálne 2 hľadísk:
- Pestovanie bdelej pozornosti / mindfulness ako kľúčový návyk
- mindfulness zručnosť ako predpoklad zmeny návykov (a akejkoľvek inej zmeny)
Mindfulness ako kľúčový návyk
O kľúčových návykoch všeobecne ešte budem písať v nasledujúcom blogu. A ako príklad uvediem aj mindfulness. Pretože pravidelné cvičenie sa v bdelej pozornosti formou meditácie mi pomohlo výrazne zmeniť život k lepšiemu. Viac napr. v tomto blogu. Keby ste sa ako ja prehrýzli desiatkami populárno vedeckých článkov o návykoch, všimli by ste si istý vzor. Či už išlo o návyky pre dosiahnutie šťastia, produktivity, vitálnosti, zdravia, fitness… V každom jednom, ktorý si pamätám, bolo pestovanie mindfulness alebo meditácia všeobecne (spolu so zdravým stravovaním a fyzickým cvičením). Prečo?
- Pretože mindfulness nás učí postoju prijatia voči všetkému, čo sa práve deje v tomto momente. Tento postoj je liekom na depresiu, ktorá býva dôsledkom vypnutia sa organizmu v snahe vyhnutia sa bolesti a liekom na stresové a úzkostné poruchy (zdroj), ktoré sú dôsledkom snahy vyhnúť sa strachu. Samozrejme, zjednodušene povedané.
- Ľudia, ktorí vedome žijú v prítomnom okamihu sú šťastnejší ako ľudía, ktorí žijú na autopilote (ten istý zdroj).
- Ľudia, ktorí vedome pracujú na 1 veci (single tasking) sú až o 40% produktívnejší ako tí, ktorí sa snažia robiť viacero vecí naraz a prepínajú medzi aktivitami.
- Cvičením mindfulness sa učíme empatii a súcitu so sebou a s inými
- Pestovanie mindfulness nám pomáha nebrať sa príliš vážne
Mindfulness ako predpoklad zmeny návykov
Ak chceme zmeniť svoje návyky alebo vypestovať si nové, dobré, potrebujeme sa zamerať na ich zložky: Podnet, rutina, odmena a túžba. Podrobný návod som popísal v predošlom blogu. Bez bdelej pozornosti by sme svoje návyky zmeniť nedokázali, pretože:
- nám pomáha uvedomiť sa, keď práve vykonávame rutinu návyku
- následne vieme začať skúmať, čo bolo podnetom (miesto? osoba? myšlienka? emócia? predošlá činnosť? čas?)
- pomocou introspekcie vieme skúmať, čo je skutočnou potrebou, ktorú sa snažíme návykom naplniť.
- keď máme plán, ako chceme zvyk meniť, dokážeme si uvedomiť, že po podnete máme tendenciu vykonať rutinu a vedome urobiť niečo iné v súlade s naším plánom.
Mindfulness ako schopnosť seba-uvedomenia je predpokladom každej osobnej zmeny. Vždy, keď sa učím niečo nové, potrebujem sa uvedomiť v predmetnej situácii a vedome ju zvládnuť novým spôsobom. Či už ide o novú komunikačnú zručnosť, zručnosť v zmýšľaní alebo v naťahovaní omietky. Inak bude dookola robiť veci spôsobom, ktorý som sa naučil možno ako dvojročný 🙂 U mňa napr. spracovávanie emócie hnevu 🙂
Preto skutočne odporúčam pestovať si bdelú pozornosť či už formou mindfulness meditácie alebo kontemplatívnej modlitby (čo je z hľadiska techniky a princípov to isté, len kresťania sú často nedôverčiví voči slovu meditácia a nekresťania voči slovu modlitba).
- Otázka na záver:
Lajkli ste už Facebook stránku našej komunity Žijem v prítomnosti? Ak nie, je možné to zmeniť dvoma klikmi 🙂 - Viete anglicky a chcete sa naučiť mindfulness? Tento kurz od profesora Siegela z Harvard Medical School je skutočne skvelý. A je zdarma v rámci Audible.com trial členstva