Hrozienkové cvičenie – inštrukcie

Oddeľte si 5 – 10 minút, kedy môžete byť sami na mieste, kde nebudete rušení. Je vhodné vypnúť mobilný telefón, aby ste ho nemali na mysli. Potrebujete jedno alebo viac hrozienok alebo iné sušené ovocie, prinajhoršom vlašský orech. Je vhodné mať po ruke pero a papier na zaznamenanie si myšlienok po cvičení. Prečítajte si nasledovné inštrukcie a zamerajte sa skôr na odkaz inštrukcií ako na doslovné prevedenie. Pri každom z krokov je vhodné vydržať aspoň 30 sekúnd.

1. Držanie
Vezmite si jedno hrozienko a položte si ho na dlaň alebo ho chyťte medzi palec a ukazovák. Sústrediac sa naň, pokúste sa k nemu pristúpiť, akoby ste nikdy nič podobné nedržali, ako by ste hrozienko držali práve teraz prvý krát v živote. Cítite jeho váhu? Vrhá na ruku nejaký tieň?

2. Obzeranie
Doprajte si čas, aby ste hrozienko skutočne videli. Predstavte si, že ste doteraz pred tým nijaké nevideli. Toto je úplne prvé. Čo to je? Obzrite si ho starostlivo a s plnou pozornosťou. Nech vaše oči preskúmajú každé vyvýšené svetlé miesto a každú vrásku, priehlbinku, kanálik.

3. Dotyk
Poobracajte si hrozienko medzi prstami, pomačkajte… Skúmajte jeho povrch na dotyk. Skúste ho chytiť prstami na druhej ruke. Je to v niečom iné?

4. Privoňanie
Pridržte si hrozienko pri nose a pozorujte, čo si všimnete pri každom nádychu. Má to hrozienko vôňu? Nech naplní vašu pozornosť. A ak necítite nijakú vôňu, rovnako si to všimnite.

5.Vloženie do úst
Vezmite hrozienko pomaly k ústam a všímajte si, ako ruka a ústa presne vedia, čo majú robiť. Jemne si ho vložte do úst a všimnite si, čo urobil jazyk, aby ho prijal. Bez toho, aby ste ho požuli skúmajte, aké to je, mať ho položené na jazyku. Bez nálepiek, bez slov… Len ten fyzický vnem. Postupne skúste preskúmať hrozienko svojim jazykom. Čo to je?

6. Žutie
Keď ste pripravení, vedome doň zahryznite. Všímnite si, čo sa fyzicky stalo s hrozienkom a vo vaších ústach. Všimnite si chuť, ak sa nejaká uvoľnila. Žujte ďalej bez toho, aby ste ho prehltli. Všímajte si, čo sa deje v ústach.

7. Prehltnutie
Všímajte si, či dokážete spozorovať, ako sa vám v mysli objavia prvé tendencie k prehltnutiu, ale ešte neprehltnite, len si všimnite. Všimnite si, čo robí jazyk, aby hrozienko pripravil. Keď ste pripravení, vedome prehltnite. Pozorujte, či ho dokážete vnímať, ako pomaly padá do žalúdka. Všimnite si, čo robí jazyk po tom, ako ste ho zjedli.

8. Potom
Skúste stráviť pár chvíľ všímaním si, čo sa stalo po zjedení hrozienka. Ostala v ústach nejaká chuť? Aké to je “nemať hrozienko”:) Vnímate automatický sklon vziať si ďalšie?

Skúste si zaznačiť niečo, čo vás zasiahlo, čo ste si predtým neuvedomili, čo bolo pre vás nové.

Reklamy

4 thoughts on “Hrozienkové cvičenie – inštrukcie

  1. U jedné jediné hrozinky jsem vydržela cca půlhodinu…ne, nenudila jsem se. Skutečně jsem tolik nečekala od jediné hrozinky. A toto byla pouze 1 „obyčejná“ hrozinka. ( Ale, svůj oběd tímto způsobem nejím;))
    Celý tento proces mi trochu připomínal vymýšlení architektonického návrhu…pohled na daný objekt paralelně z hlediska širší situace…exteriéru, interiéru, detailů…v jednotě se zvukovými/chuťovými (to se dá i také v případě architektury…např. pokud je dům z perníku;))…čichovými podněty… jako ucelený komplex, kde se berou v úvahu rozličné parametry….i včetně aspektu času. Hrozinka má různé fáze, jejím zbavením vody se forma podstatně mění, čímž se vytvořily charakteristické kanálky tohoto ovoce…změnila cukernatost atd…potom se dále hrozinka transformuje, jako když se třeba kámen zkoumá různými nástroji. V tomto celém postupu se dá pěkně zachytit zautomatizovanost, naučenost až na úrovni stroje.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s