Cena za nepozornosť! (mbct1-2)

Asi každý poctivý kurz učenia sa umeniu žiť v prítomnom okamihu pre zdravie sa začína “Hrozienkovým cvičením”. Prečo? Pretože prvým krokom k naučeniu sa žiť tu a teraz, je odhalenie nášho autopilota a uvedomenie si, o čo všetko prichádzame tým, že si nevšímame, čo sa deje v našom tele, našej duší a v našom okolí v prítomnom okamihu, okamih za okamihom.

Ak chcete na jednom hrozienku spoznať príchuť, o čom tréning všímavosti je, tu sú inštrukcie k Hrozienkovému cvičeniu. Cvičenie je potrebné urobiť len raz, avšak je zrejmé, že ho môžeme opakovať koľkokrát chceme.

Po úspešnom hrozienkovom cvičení môžeme získať predstavu, aký je rozdiel, keď robíme veci a keď robíme veci venujúc im našu plnú pozornosť. Rovnako môžeme získať poňatie o “nákladoch” za nepozornosť. Predstavte si, koľko pôžitku z videnia, počutia, chuti, vône, dotyku … nám uniká len tým, že venujeme pozornosť niečomu inému, napr. tomu, čo budeme robiť ako ďalšie.

Profesor Williams píše, že Hrozienkové cvičenie je prvá ukážka centrálnej témy mindfulness programu, ktorou je

“učenie sa prinášať plnú pozornosť to každodenných aktivít, aby sme videli život taký aký je, okamih za okamihom.”

Znie to možno jednoducho, avšak chce to hodne cviku.

Pre mňa bolo hrozienkové cvičenie skutočná facka. Uvedomil som si a z pamäte sa mi vynorili momenty, kedy som jedol drahšie jedlo v reštaurácii, ale vôbec som si ho neužil. Len som ho tak zhltol a 10 – 15 EUR bolo fuč. Koľko takých chvíľ je v živote, ktoré sú tak vzácne, a ja ich len tak preletím s mysľou niekde inde? Koľko stretnutí s blízkymi ľuďmi, koľko aktivít, prechádzok, túr, sáun, hudby, filmov… O čo bohatší môže život byť, ak mu venujem svoju plnú pozornosť v každom okamihu? Aj v tých nepríjemných, od ktorých chcem újsť do svojej fantázie, potlačiť ich, vyhnúť sa im?

Pri hrozienkovom cvičení som si skutočne uvedomil, aká zaneprázdnená myseľ dokáže byť. Chcem sa sústrediť na to hrozienko a “boj”. Myslím na toľko vecí, myseľ skáče, pripomína, čo treba ešte urobiť, spomína, vymýšľa, interpretuje, plánuje…

Mnoho ľudí začína s mindfulness programom, aby sa naučili, ako utíšiť myseľ, ako nemyslieť. Avšak to nie je cieľ mindfulness meditácií, dokonca to vraj ani nie je fyziologicky možné. Mozog nevieme cvičením vypnúť! Aj nepokojnosť našej mysle je bránou k plnej pozornosti, plnému prežívaniu. Miesto snaženia sa o jej vypratanie, môžeme skúsiť len uznať, čo sa deje. Že myseľ rieši, stresuje, plánuje… Postupne môžeme zistiť, že priblíženie sa tomuto vnútornému drkotu v našej hlave nám dáva viac možností a väčší priestor, v ktorom môžeme manévrovať, ako len snaha zastaviť myseľ.

Takže ako môžeme aplikovať odkaz hrozienkového cvičenia? Prof. Williams píše,

že potrebujeme sa naučiť plnej pozornosti. Avšak rozhodnutie sa pre to nemusí stačiť. Potrebujeme robiť 2 veci. Poprvé, potrebujeme nájsť spôsob, ako budeme trénovať myseľ v sústredení sa. Toto vyžaduje cvik (a bude to predmetom mnohých nasledovný blogov, moja poznámka). Po druhé, potrebujeme sa naučiť rozbiť zvyky, ktoré poháňajú príliš veľa nášho rutinného správania.

Niektoré veci sme už načrtli, k iným sa dostaneme neskôr.

Aké sú vaše skúsenosti, myšlienky, vnemy a zistenia z Hrozienkového cvičenia?

Reklamy

2 thoughts on “Cena za nepozornosť! (mbct1-2)

  1. (Přijde mi, že i písemný projev se zdokonaluje, Andrej)

    Při čtení úvodního prohlášení autora tohoto blogu, že „hrozinkové cvičení bylo jak skutečná facka“, jsem si pomyslela, silná slova používá ten Andrej…vždyť je to jen hrozinka, nemůže to přece být až tak hrozné;) Jenže… je to ještě horší, jenom už po přečtení tohoto článku. Trochu podobný pocit, jako když na kole v plné rychlosti vrazíte do dopravní značky. O čem že je život?!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s