Ta to co ten autopilot? (mbct1-1)

Jeden email

Idem z práce a rozmýšľam, čo potrebujem kúpiť v supermarkete. Vymyslím zoznam, keď v tom mi napadne, že potrebujem napísať urgentný a dôležitý súkromný mail čo najskôr. V pohode, však sa stavím na byte, zložím si veci, napíšem mail a pôjdem si nakúpiť. Cestou domov vybavím 2 telefonáty, dokončím v mysli dialógy s kolegami a vymýšľam a plánujem, čo môžem vybaviť ďalšie dva dni. Celkom zbytočne, pretože dialógy sa neodohrali inde ako len v mojej hlave a nápady som si nikde nezaznačil, takže budem aj tak musieť rozmýšľať opäť.

No to nie je dôležité, pretože treba hlavne napísať ten mail a ísť si do samošky nakúpiť niečo jesť. Prídem domov, odložím si veci, automaticky sa prezlečiem do domáceho, zapnem notebook a idem napísať ten mail. Otvorím gmail, facebook a youtube v taboch. Na gmaily nájdem kopec novej pošty a na tie maily, ktoré sa dajú vybaviť za minútku okamžite odpíšem. Potom pozrem notifikácie na facebooku a pozriem zaujímavosti, čo zdieľali moji priatelia. Však treba byť v obraze, hovorím si. V tom si uvedomím, že celý deň sedím a bolí ma chrbát, potrebujem si zacvičiť. Aby to však nebola taká nuda, skôr ako začnem, hľadám na youtube pár minút nejakú prednášku, ktorú popri cvičení môžem počúvať. Však nech sa niečo nové dozviem.

A tak cvičím strečing, zavše zapnem ďalšie video a keď o 9tej skončím, uvedomím si, že ten dôležitý mail som nenapísal, nákup som neurobil a Samoška je už zavretá.

Som už načisto dement? Dalo by sa o tom polemizovať, avšak myslím si, že nie. Fungoval som len na autopilote, moja myseľ bola unesená prítomnými starosťami.

Autopilot odhalený

O tom, čo je autopilot a ako konkrétne sa prejavuje u mňa rozmýšľam už dlho. Skúsim tu uviesť niekoľko zaujímavostí, ktoré som sa dočítal.

Autopilot nie je zlý. Vlastne nám veľmi pomáha zvládať požiadavky života v našej civilizácii. Autopilot nám pomáha obíjsť nedokonalosť, ktorú všetci zdieľame. A to tú, že sa nevieme skutočne sústrediť na viac ako jednu vec v jednom čase, prinajlepšom na niekoľko málo vecí. Naša “pracovná pamäť” si dokáže uchovať len niekoľko málo vecí. Napríklad sedem číslic. Keď prekročíme tento prah, číslice začneme zabúdať. Jedna myšlienka nahrádza druhú.

V krátkom horizonte nám autopilot umožňuje rozšíriť našu pracovnú pamäť vytvorením zvykov. Mnoho činností, ktoré počas dňa robíme je veľmi komplexných. Vyžadujú si koordináciu desiatok svalov a excitáciu tisícov nervov. Avšak všetky sa môžu spojiť pomocou zvyku, ktorý čerpá len zlomok mozgovej kapacity a ešte menší podiel našej bdelej pozornosti. Mozog rovnako dokáže tieto zvyky “zreťaziť”, aby sme boli schopní vykonávať dlhé a komplexné úlohy bez potreby zapojenia našej vedomej mysle.

Najlepším príkladom je riadenie auta. Na začiatku človek jazdí manuálne. Každému úkonu venuje pozornosť, učí sa. Treba naraz aj točiť volantom, aj sledovať cestu a značky, aj obsluhovať páčky a pedále… Zložité. No časom si človek zvykne, šoférovanie sa zautomatizuje a šofér je popri riadení auta schopný sa takmer naplno venovať konverzácii alebo riešeniu aj zložitých problémov.

Takže autopilot nám môže byť veľmi užitočný. Na druhej strane však veľmi jednoducho môžeme nad autopilotom stratiť kontrolu. A tu sa dostávame k príčine značnej časti rôznych životných problémov – či už psychických ale aj ďalších. Jeden zvyk totiž štartuje ďalší a ten za ďalší… Ako to popisuje prof. Williams:

“Ako roky plynú, toto môže byť problém, pretože autopilotu odovzdávame stále viac a viac kontroly nad naším životom. Vrátane toho, ako rozmýšľame. Zvyky spúšťajú myšlienky, ktoré spúšťajú ďalšie myšlienky a tie zas ďalšie. Útržky negatívnych myšlienok a pocitov sa môžu sformovať do zvykov, ktoré umocňujú vaše emócie. Pred tým ako si to všimnete, môžete ostať premožený hlbokým stresom, úzkosťami alebo smútkom. Bezmyšlienkovitá poznámka od priateľa vás môže zanechať nesťastných a neistých. Potom sa môžete začať cítiť vinný za stratu kontroly a že sa cítite takto neprimerane. A takto sa naštartovala ďalšia deštruktívna špirála.

Môžete sa zúfalo pokúšať prekabátiť špirálu potláčaním. Môžete skúšať nadávať si, napr. hovorením si: “som ja ale somár, že sa takto cítim.” Ale takéto zmýšľanie o myšlienkach, pocitoch a emóciách ich jednoducho len zhorší. Veľmi skoro sa autopilot dokáže zahltiť príliš veľkým množstvom myšlienok, spomienok, úzkostí a úloh – presne ako počítač, ktorý má spustených príliš veľa programov. Vaša myseľ sa spomalí. Môžete sa začať cítiť vyčerpaní, úzkostní, zúriví a chronicky nespokojní so životom. A rovnako ako s počítačom, tiež môžete zamrznúť alebo dokonca sa aj zrútiť.
Keď sa dostanete do tohto bodu, je veľmi náročné zvrátiť tento proces vymýšľaním, ako sa z toho dostať. Pretože je to akoby otvorenie ešte ďalšieho počítačového programu, prekrytie všetkých procesov ešte ďalším otvoreným oknom. Miesto toho potrebujete nájsť spôsob, ako vystúpiť z bludného kruhu čím skôr po tom, ako si všimnete, že ste sa doň dostali. Toto je prvý krok v učení sa zručnejšiemu jednaniu so životom. Obsahuje v sebe cvičenie sa vo všímaní si, kedy autopilot začína prevládať, aby ste sa mohli rozhodnúť, na čo chcete svoju myseľ zamerať. Rovnako je potrebné sa naučiť vypnúť niektoré programy, ktoré ostali bežať na pozadí, pozatvára zbytočne otvorené okná.

Preto aj prvé kroky k opätovnému získaniu svojej vrodenej schopnosti byť bdelý a pozorný nás vedú k úplným základom. Potrebujete sa naučiť, ako smerovať svoju pozornosť na jednu vec v jednom čase.”

Napísal som tu viac slov, ako som dúfal. Dúfam, že to nie je problém. V najbližšom blogu sa pozrieme na prvé cvičenie, ktoré sa učí na asi všetkých mindfulness kurzoch – hrozienkové cvičenie.

Dôležité je uvedomiť si, že odovzdať autopilot módu kontrolu nad naším životom je rozlúčenie sa so životom tu a teraz a začiatok života vo svojej hlave. A deje sa to tak nebadane…

Reflexia na záver

  • Aké skúsenosti s autopilotom máte vy?
  • Uvedomujete si silu zvykov a zabehnutých koľají vo svojom živote?
  • Uvedomujete si, že vyriešiť problém myšlienok myšlienkami je neúčinné, ba naopak deštruktívne?
Reklamy

9 thoughts on “Ta to co ten autopilot? (mbct1-1)

  1. 😀 😀

    Tak toto sdílím, ať mám na stěně i něco zábavného:P

    Zábavná povídka..,.ha ha ha, žít to už ovšem tolik zábavné není. V 9 pm si, s hrůzou, uvědomit, že jsem v tom obchodě už zase nebyla, nechápu, co se zase stalo…není lehké se s tímto vyrovnat, není lehké neztrácet odvahu. Dík Andrej, že jsi mi nastavil zrcadlo;)

  2. vieš čo je klasika? zabudnut si bybrat sáčok z čaju, a nechať ho tam luhovať do zblbnutia, lebo kým si mal čakať tych 5 minut, zbehol si skontrolvať emaily/chladničku cestou na wecko ti napadlo milion inych veci a kým sa vrátiš k čaju, pripomína močiar a je studený a vhodny do ice chalange-u 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s